16. 9. 2014

22.9.2014 – 18h kavárna Era

 

Také sníte o městě, kde nevládnou auta, které je zdravé a přátelské k chodcům, cyklistům a všem lidem, kteří se chtějí na ulici procházet, hrát si a bavit se?
V estonském Talinnu se občanské iniciativy vydaly cestou, která pro nás může být v mnohém inspirativní. Přijďte shlédnout filmový dokument, který se s úspěchem promítal v rámci festivalu Jeden svět, a podebatovat o tom, jak změnit tvář města k lepšímu. Film se promítá v salonku kavárny ERA, vstup zdarma. Malé občerstvení zajištěno. Po projekci bude následovat debata se zástupcem sdružení Autonapůl, která provozuje a propaguje sdílení aut.

–Bližší info k filmu–
Když byla v roce 2006 v estonském Talinnu ve čtvrti Nový Svět otevřena další silnice určená výhradně automobilům, došla skupině místních obyvatel trpělivost. Cykloaktivista Erko a student architektury Marten se společně s přáteli rozhodli založit Společnost Nový Svět, provozující nejrůznější aktivity omezující automobilovou dopravu v jejich čtvrti. Nápady, jak změnit svou čtvrť k lepšímu, udělat z ní příjemné a zdravější místo pro život a zamezit diktátu automobilové dopravy, se rozhodli přednést i starostovi a městským úředníkům. Snímek o aktivitách skupiny mladých Estonců, kteří svými akcemi inspirovali řadu dalších lidí v různých částech země, přibližuje nezastupitelnou roli občanského aktivismu v současné společnosti. Režie Jaan Tootsen / Estonia / 2011 / 59 min.

FACEBOOK