18. 5. 2020

Koronakrize zasáhla do mnoha oblastí veřejného i soukromého života. I když se mohlo zdát, že se všechen život a ruch zastavil, některé aktivity a lhůty nezadržitelně běží dál a díky krizi máme na jejich projednávání méně času, než by možná bylo kvůli jejich komplexnosti a dopadu potřeba.

Nový územní plán Brno potřebuje, o tom není vůbec potřeba diskutovat. Bez územního plánu se město nemůže koncepčně rozvíjet a stagnuje. Společně s plány nových staveb a komunikací je však také potřeba brát v úvahu také změny, které za poslední roky a desetiletí na Brno i svět dolehly. V případě územního plánu je to dle nás především důležitý důraz na městskou zeleň. V současnosti mnoho světových metropolí reaguje na koronakrizi a počínající krizi ekonomickou plány na přestavbu  městských tříd ve třídy zeleně, pěších zón a cyklodopravy. Města plánují rušení rušných ulic a jejich přestavbu v parky. V těchto řešeních je neskutečný potenciál pro pomoc ekonomice i místním firmám, stejně jako přírodě.

Zda je takových míst v návrhu územního plánu dostatek? To je velmi těžké zhodnotit. Nejlepší je, když se na návrh územního plánu podíváte.

Návrh územního plánu a orientace v něm

Naleznete ho na adrese https://gis.brno.cz/mapa/upmb-navrh/, detailní popis je poté zde https://upmb.brno.cz/pripravovany-uzemni-plan/navrh-2/. Orientace není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Doporučuji si v horní liště v části „Obsah mapy“ zapnout podklad „Ortofoto“ – a když si budete zapínat a vypínat „2.1 hlavní výkres 1:10 000“ (implicitně zobrazený, zachycený na obrázku níže), tak se budete lépe orientovat v tom, jak vypadá dané území dnes a jak se změní (například zda tam jsou teď pole a v budoucnu to město plánuje povolit zastavět halami). Také doporučuji ve stejném menu jít dolů až na poslední možnosti, kde v „Správní členění“ vyberete „Městské části“. Tak bude jednodušší se orientovat, kde ještě leží která městská část.

Na hlavním výkresu vás zajímají ta místa, která jsou křížkovaná/mřížkovaná, případně ta, která jsou obehnána černými trojúhelníky. To jsou ta místa, která se budou zásadně měnit. Krom toho jsou důležité také nové cesty a dopravní tepny, kde jsou plánovány stavby/rekonstrukce, ty jsou značené světle fialovou barvou.

V orientaci vám pomůže Legenda, kde je vysvětlena velká část toho, co vlastně vidíte (především co se týče výšky plánovaných staveb a jejich určení).

Důležitá místa na Brně – severu

Na Brně-severu je několik míst, kde se chystají velké změny územního plánu. Jde o tyto lokality:

  • Husovice a okolí Tomkova náměstí
  • Mathonova (současný areál UO)
  • Okolí Zábrdovického mostu
  • Okolí Maloměřického mostu
  • Svah nad Cacovickým ostrovem
  • Halasovo náměstí / Nádraží Lesná
  • Most mezi Lesnou a Kociánkou
  • Majdalenky
  • Nová zástavba v Soběšicích

Mnoho z těchto plánovaných změn může mít vliv na okolí – ať pozitivní, či negativní. Jelikož je to plán pro všechny občany tohoto města, každý má možnost se k němu vyjádřit.

S územním plánem se můžete seznámit také na ÚMČ Brno-sever na Bratislavské 70. Více informací zde.

Jak se vyjádřit?

Důležité termíny k vyjádření jsou:

  • 17. 6. 2020, kdy v 16:00 proběhne veřejné projednávání na Zastupitelstvu města Brna (Dominikánské náměstí 1) a
  • 24. 6. 2020, kdy skončí lhůta pro podávání připomínek, námitek a stanovisek.

Pokud chcete podat připomínku, kterou musí město vzít na vědomí a nějak se k ní vyjádřit, je nutné mít alespoň 200 podpisů občanů. Více informací naleznete na odkazu zde, kde jsou také ke stažení dokumenty a podpisové archy ke sběru podpisů. Na stránkách Otevřeného Brna jsou detailní informace s kontakty na odborníky, kteří vám případně poradí s dotazy.

V případě dotazů se můžete obrátit také na mne na emailu ivo.skopal@zeleni.cz.

Ivo Skopal, předseda ZO Zelených Brno-sever

 

 

FACEBOOK