22. 7. 2023

Shrnutí jednání červnového zastupitelstva

Ve středu 28. 6. 2023 se uskutečnilo jednání zastupitelstva MČ Brno-sever. Na jednání  se hlasovalo o několika finančních bodech, které zastupitelstvo bez větší diskuse přijalo. Důležitý bod, totiž bod týkající se aktualizace podmínek pro přidělování městských bytů, se prodiskutoval na popud zastupitelů z klubu Pirátů a Zelených. Probíraly se především maximální a minimální příjmy žadatelů, subjektivně přidělované body pro žadatele či celkový stav dokumentu. V něm byly v některých případech uvedeny podmínky pro jednoho žadatele a jindy pro skupinu žadatelů, což činí dokument nejasným.

Jeden ze zásadních bodů, proti kterému jsem se vymezil a chtěl jsem znát názor a podklady rady a pana starosty, byla podmínka maximálního příjmu ve výši 2.5 násobku průměrné měsíční mzdy v ČR. Člověk s příjmem i například sto tisíc korun měsíčně by tak stále mohl žádat o městský byt, který by ze své podstaty měl být dostupný pro ty občany, kteří si nemohou dovolit tržní nájemné. Dotázal jsem se, na základě jakých dat byla vybrána právě tato výše maximálního měsíčního příjmu.

Sdělili nám, že v tomto bodě šlo o shodu v rámci koalice. Na základě jakých dat koalice výši zvolila jsme se nedozvěděli. Je to do očí bijící nepoměr, když tuto sumu porovnáme s další podmínkou,  s příjmem ve výši minimálně 2.5 násobku daného nájemného, aby měl zájemce vůbec možnost o daný byt žádat.

Pokud  platíte 10.000 Kč nájem, musíte mít příjem minimálně 25.000 Kč čistého. Mám za to, že tato podmínka není sociálně citlivá a městské byty neposkytujeme těm, kteří je nejvíce potřebují. Na bytové komisi lidé hlasovali o snížení daného koeficientu na 2 násobek, což by výrazně pomohlo těm nejslabším. Tento návrh na bytové komisi o pouhý jeden hlas neprošel. Vidím, že i v poradní skupině lidé vnímali tento aspekt jako negativní.

Z výše zmíněných důvodů jsme jako klub Pirátů a Zelených  navrhli stažení bodu, jelikož  nebyl prostor vytvořit expertní skupinu složenou ze zástupců všech stran, která by  vytvořila kompromisní a kvalitní text, pro který by mohli zvednou ruku všichni zastupitelé. Návrh na stažení zastupitelstvo nepodpořilo. Přesto se i někteří zastupitelé radniční koalice u tohoto hlasování zdrželi. Tím vyjádřili  názor, že ani uvnitř koalice není na textu jednota. Text upravených podmínek pro přidělování městských bytů tak i přes můj nesouhlas a nesouhlas kolegů ze zastupitelského klubu prošel a byl schválen.

V čase určeném pro občany vystoupili dva občané, z nichž přišli oba vyjádřit nespokojení s vedením radnice. Jeden z občanů přišel zastupitele informovat o žádosti o úplatek, kterého se měl dopustit člen rady z předchozího volebního období a pro který si za občanem měla přijít jedna ze zaměstnankyň úřadu. Nemáme jakékoli důkazy a nebudeme na základě neověřených informací nikoho soudit, vnímáme to však jako velmi důrazný signál k vedení radnice a k panu tajemníkovi, aby se danou věcí zabývali a spolupracovali s policií, která věc řeší. Navíc, při hlasování o umožnění danému občanovi na zastupitelstvu vystoupit se ne všichni zastupitelé vyjádřili pro. To považuji za poněkud zarážející, uvážíme-li povahu věci, se kterou přišel zastupitele seznámit.

Druhá občanka přišla zastupitele seznámit se šikanou, se kterou se setkává ze strany bytového odboru.  Současně chtěla informovat zastupitele o možných problematických privatizacích, které by měl kontrolní výbor řešit a ověřit. Uvedla, že jí na několik měsíců vypnuli vodu, odpojili  zvonek a setkala se s dalšími praktikami , které ji měly donutit opustit dům.

Jak jsem již uvedl, domnívám se, že vedení města a úřadu by se mělo zabývat těmito praktikami a osobami s nimi spojenými.  Když chtěla občanka mluvit déle, než jí umožňuje jednací řád, při hlasování o této možnosti se většina ze zastupitelů vyslovila proti či se zdržela. To vnímám jako zarážející. Stalo se tak i přesto, že na pořadu nebyl žádný další bod a  od začátku jednání uplynulo pouhých pětačtyřicet minut. Zastupitelé jako zvolení zástupci občanů by měli ze své podstaty chtít naslouchat občanům, kterými byli zvoleni a které zastupují.

Anna Hrabovská, zastupitelka za Piráty, je za náš zastupitelský klub v kontrolním výboru. Budeme tak mít šanci se na dané kauzy také zeptat a udělat vše v našich možnostech, , abychom dané věci řešili.

Jsou městské byty sociálně citlivé?

Otázka z úvodu příspěvku nebyla pouze řečnická. Chci najít odpověď na to, zda by naše městská část měla městský byt nabízet někomu, kdo má dostatečné příjmy na tržní nájem i na hypotéku. Sám si myslím, že by se bohatší lidé neměli zcela vyřazovat z této možnosti.

Proto by městská část společně s městem měla vytvořit jednotná pravidla bytové politiky, a to na základě dat a analýz potřeb občanů města. Městské byty by měly v prvé řadě používat ti nejpotřebnější. Současně by měly být záchranou sítí pro lidi, kteří se ocitli v nesnázích a kteří potřebují dostupné bydlení, které jim umožní se znovu postavit na nohy. Jako Brno máme tu výhodu, že máme dostatek městských bytů, které můžeme vyčlenit a tím pomoct těm slabším z nás, aby se situace jich a jejich dětí zlepšila a znovu se jim žilo lépe.

Všichni lidé si zaslouží důstojné bydlení, teplo a bezpečí, aby naše děti měly dobré podmínky pro život a aby se vytvořilo prostředí, ve kterém mohou všichni žít spokojeným životem. A pokud je městských bytů dost pro ty nejpotřebnější, nevidím důvod v tom, aby v nich nemohli bydlet i ti bohatší. V situaci, kdy v Brně umírají lidé na ulici, je nabízení městských bytů vysoce příjmovým dle mého názoru neakceptovatelné.

V létě se uskuteční další jednání výborů i komisí, zastupitelstvo poté až v září

Další zastupitelstvo se uskuteční v září, to ale neznamená, že do té doby budeme mít politické prázdniny. Proběhnou další setkání jednotlivých komisí a výborů, které budou probírat body na další zastupitelstvo. A narazíme-li v průběhu jednání na body, které bychom měli  komunikovat s občany, dozvíte se to.

Budu moc rád, pokud se na mne jako na zastupitele za Zelené budete v případě jakýchkoliv dotazů či problémů obracet.

Přeji všem co možná nejklidnější léto a pohodovou dovolenou.

Ivo Skopal, zastupitel

FACEBOOK